Nejstarší opevnění Špilberku bylo vybudováno současně se stavbou hradu ve 13. století. Tvořila jej tzv. parkánová hradba – prstenec předsunuté hradby obíhající celé jádro hradu.
Druhá vlna modernizace opevnění přišla v samém závěru 16. století v souvislosti se silnou hrozbou expandující Osmanské říše. Zástupci města nechali kolem středověkého hradu vybudovat nový prstenec opevnění v duchu moderních stavebních trendů. K jeho vylepšení došlo ještě krátce před švédským obléháním Brna v roce 1645.
Třetí modernizace špilberského opevnění nastala na přelomu 17. a 18. století, kdy bylo Brno i se Špilberkem proměněno v mohutnou barokní pevnost. Hrad byl obehnán dalším systémem opevnění, který z ptačí perspektivy připomínal hvězdici. Hlavním prvkem tohoto opevnění byly bastiony – pětiboké útvary se špicí, které byly umisťovány do rohů, nebo středu hradeb (tzv. kurtin). Jejich smyslem bylo vytvořit odolná a silná dělostřelecká postavení, která svým palebným polem pokryjí veškerý prostor v okolí pevnosti. V roce 1809 byla část důležitých prvků opevnění zničena Napoleonovou armádou. V 60. letech 19. století pak byla valná část vnějšího prstence opevnění proměněna na park. Pozůstatky po opevnění jsou zde viditelné dodnes.
V současnosti je přístupná část východního bastionu, která byla přebudována koncem 19. století na městský vodojem. Uvnitř je umístěna expozice lapidária. Tyto prostory lze navštívit v rámci komentované prohlídky. Více na: Chrám kamene .
Veřejnosti je přístupný i další bastion, jehož prohlídka je zaměřena na obléhání Brna a Špilberku švédským vojskem roku 1645. Více na: Jihozápadní bastion
Pátrací hra Poznejte Špilberk vznikla v Muzeu města Brna s podporou Ministerstva kultury České republiky v roce 2022.