Welcome to the search game Get to Know Špilberk! If you want to play, pick up your playing card at the castle´s ticket office. For more information go to: www.spilberk.cz.

Napoleon Bonaparte

Napoleon Bonaparte

Francouzský vojevůdce, císař 1804–1814, velká osobnost Velké francouzské revoluce, zemřel na ostrově Svatá Helena, kam byl deportován jako zajatec Britů.

Byl jedním z nejvýznamnějších vojevůdců v historii. Špilberk navštívil poprvé v roce 1805 před bitvou u Slavkova, která se odehrála 2. prosince 1805 a byla jednou z nejvýznamnějších bitev napoleonských válek. V této bitvě porazil koalici, kterou tvořila vojska ruského impéria v čele s carem Alexandrem I. a rakouského císařství v čele s císařem Františkem I. Po další rakouské prohře obsadilo francouzské vojsko jižní Moravu včetně Brna. O Napoleonovi se říká, že byl jediným vojevůdcem, který Špilberk „dobyl“. Ve skutečnosti mu však byl hrad dobrovolně vydán.

 

Napoleon po bitvě u Slavkova.
1 - Napoleon po bitvě u Slavkova.
Antoine-Jean Gros: Entrevue de Napoléon Ier et de François II après la bataille d'Austerlitz. (1812)

 

Napoleon nějakou dobu pobýval v Brně, při svém odchodu v roce 1809 nechal vyhodit do vzduchu hradní zbrojnici, zasypat hradní studnu (ta je dnes k vidění na velkém nádvoří), dále zničit část opevnění, konkrétně jihozápadní, severozápadní a dělový bastion. Několik let poté se kvůli tomuto incidentu změnilo poslání Špilberku jako významné vojenské pevnosti a z císařského rozhodnutí zůstalo pouze velkou civilní věznicí.

 

Georg Johann Pokorný (předloha Thomas Schweigel), Brno od východu na tovaryšském osvědčení, před 1800, mědiryt. (Muzeum města Brna)
2 - Georg Johann Pokorný (předloha Thomas Schweigel), Brno od východu na tovaryšském osvědčení, před 1800, mědiryt. (Muzeum města Brna)
Podoba města Brna na počátku 19. století.

 

 

 

Ministerstvo kultury České republiky

Pátrací hra Poznejte Špilberk vznikla v Muzeu města Brna s podporou Ministerstva kultury České republiky v roce 2022.