Brno-Černá Pole, Černopolní 45
Byla postavena v letech 1929–1930 pro manžele Gretu a Fritze Tugendhatovi, kteří si ke spolupráci vybrali vyhlášeného německého architekta Bauhausu Ludwiga Miese van der Rohe. Vila je postavena ve stylu funkcionalismu. Tugendhatovým bylo dopřáno pouze 8 let, kdy mohli objekt využívat, neboť kvůli židovskému původu a činnosti v Lize pro lidská práva je v roce 1938 hrozba příchodu nacistických vojsk donutila k emigraci z tehdejšího Československa, a to nejprve do Švýcarska a následně do Venezuely.
Jedinečnost brněnské vily spočívá v její formální architektonické čistotě, zasazení do přírodního rámce a vzájemném prolínaní prostor, ale i v technickém a konstrukčním řešení a užití ušlechtilých materiálů. Vila Tugendhat je ikonickou stavbou v kontextu brněnské moderní výstavby. Od roku 1994 je objekt přístupný veřejnosti jako instalovaná památka moderní architektury. V roce 2001 byla zařazena na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Vila má z 80 % dochovanou omítku z roku 1930. Návštěvník tedy může vidět stejný líc omítky, který hladil Fritz Tugendhat a jeho rodina. Pozornému návštěvníkovi neunikne, že nevypadá jako nová. Jde totiž o restaurovaný originál původní omítky. Drobné vady jsou dokladem ruční práce zedníků a utrpěných šrámů. Původní omítka, kterou restaurátoři odkryli, byla vytvořena původními recepturami, byla jemně zrnitá, s nepravidelnostmi, pergamenové barvy.
Pátrací hra Poznejte Špilberk vznikla v Muzeu města Brna s podporou Ministerstva kultury České republiky v roce 2022.